Szkoła pamięta" - akcja Ministerstwa Edukacji Narodowej

„(…) Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci. Chwiejna waluta. Nie ma dnia, by ktoś wieczności swej nie stracił (…)”.

Wisława Szymborska

Uczniowie oraz nauczyciele Zespołu Szkół w Radomyślu nad Sanem wzięli udział w akcji ,,Szkoła pamięta", której celem było zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią naszego miejsca, regionu, społeczności.

 

„Szkoła pamięta” to akcja odbywająca się w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii Polski. Nasi uczniowie, zarówno z klas młodszych, jak i starszych z ogromnym zaangażowaniem odwiedzili i uporządkowali opuszczone groby na cmentarzu parafialnym w Radomyślu nad Sanem. Czas spędzony na cmentarzu był czasem refleksji i zadumy. Stał się on również prawdziwą lekcją historii, dzięki której uczniowie dowiedzieli się, że warto jest walczyć o swoje poglądy, stawać w obronie słabszych i pokrzywdzonych oraz walczyć o honor ojczyzny. Dzięki takim postawom stajemy się bowiem nie tylko lepszymi ludźmi, ale również patriotami i „bohaterami” naszej małej radomyskiej społeczności. Dużą część programu zajęły odwołania do miejsc pamięci w naszym regionie i działań naszej szkoły, zmierzających do ich upamiętniania.

Kolejnym działaniem w naszej szkole było przygotowanie gazetki pt. „Szkoła pamięta”, w której mocno zaznaczono takie pojęcia jak: tęsknota, refleksja, miłość, wiara i nadzieja. Wszystkie te przymioty bowiem towarzyszyły nam wraz z modlitwą przy mogiłach naszych najbliższych w tym wyjątkowym dniu.

W ramach działań ogólnopolskiej akcji ,,Szkoła pamięta” w klasie I przeprowadzono cykl zajęć związanych z tematem naszej Ojczyzny. Uczniowie poznali historię powstania państwa polskiego na podstawie legendy ,,O Lechu, Czechu i Rusie”, omówili położenie Polski na mapie Europy, utrwalili znajomość symboli narodowych, poznali historię powstania naszej stolicy i jej zabytki. Wykorzystywali w tym celu filmy edukacyjne ,,Polska nasza Ojczyzna”, ,,Co to jest patriotyzm”. Wykonali tematyczną pracę plastyczną. Wykorzystując technologie informatyczne rysowali w programie paint flagę Polski.

Uczniowie klasy IV SP poznawali historię i tradycje swojej rodziny. Na lekcję historii zebrali informacje o członkach swojej rodziny, przeprowadzając wywiady ze swoimi bliskimi i tworząc drzewa genealogiczne. Uczniowie zbierali pamiątki będące bazą do poznania historii swoich rodzin. Uczniowie barwnie opisywali uroczystości będące cząstką tradycji ich rodzin, zarówno te świeckie, jak i religijne. W trakcie realizacji kolejnych zajęć dzieci zapoznały się z zawodami wykonywanymi przez ich przodków, jak i tymi obecnie. Przy okazji poznały wiele zanikających już dziś zawodów.

Listopad to miesiąc, w którym wychowankowie świetlicy szkolnej poznali i przypomnieli sobie polskie legendy. Główne hasło zajęć świetlicowych w tych dniach brzmiało: PAMIĘĆ I SZACUNEK. Dzieci rozmawiały o ważnych wydarzeniach historycznych, o których należy pamiętać, o miejscach pamięci w najbliższej okolicy. Uczniowie wykonali także przepiękne prace plastyczne. 

W ostatnich dniach dzieci z grupy Sówek prężnie działały zapoznając się z tematyką patriotyczną. Dzieci poznawały, a może bardziej, przypominały sobie, znane im już symbole narodowe. Zajęcia rozpoczęły się od przedstawienia planszy z naszymi symbolami narodowymi, jak również od odnajdywania ich na naszej sali zajęć.  Następnie na hali sportowej odśpiewaliśmy uroczyście hymn państwowy, jak również kolorowaliśmy flagę narodową. Mamy nadzieję, że przebyte zajęcia i poznana wiedza zapadną przedszkolakom, małym patriotom w pamięć.

Wszystkie działania to hołd oddany bohaterom, którzy zginęli za wolną Polskę. Dzieci poprzez takie akcje uczą się historii, pamiętają o trudzie i ofiarach, jakie poniósł naród polski w walce o wolność i wyzwolenie naszego kraju. Pamięć o historii jest obowiązkiem każdego. To ona kształtuje przyszłe pokolenia, pozwala na zrozumienie teraźniejszości i snuje plany na przyszłość.

Autor: Małgorzata Rutkowska