Tydzień życzliwości

21 Listopada przypada Międzynarodowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Jest to niezwykle wartościowe i piękne święto. Piękne, bo zachęca nas do bycia miłym i otwartym na drugiego człowieka, wartościowe, bo jest okazja do poruszenia w czasie lekcji tematu szacunku i życzliwości w stosunku do innych.

W naszej szkole odbył się Tydzień życzliwości. W poniedziałek (15.11.2021) uczniowie rozpoczęli świętowanie od wylosowania spośród uczniów danej klasy cichego życzliwego przyjaciela. Zabawa polegała na tym, aby starać się dyskretnie umilać cały tydzień, być bardziej życzliwym w stosunku do wylosowanej osoby. Po zakończonym tygodniu uczniowie spośród siebie wybierali najbardziej życzliwą osobę w klasie.

Uczniowie mieli możliwość skorzystać z ogłoszenia ze zrywkami, które umieszczone było na szkolnym korytarzu. Zadania dotyczyły życzliwości, serdeczności oraz bycia pomocnym.

Każda klasa uczestniczyła w godzinie wychowawczej dotyczącej życzliwości. Celem lekcji było zachęcenie uczniów do tego, aby być życzliwym. Zapoznanie uczniów z postawą życzliwości oraz propagowanie standardów życzliwych zachowań w społeczności szkolnej.

Podczas lekcji oglądaliśmy krótki filmik JE SUIS DONC TU ES with English Subtitles - YouTube  obrazujący życzliwość oraz jej brak.  Nie zabrakło rozmów na temat wartości: szacunku dla każdego człowieka, empatii, bezinteresowności, pomocy, odwadze, budowaniu wspólnoty, potrzeby stawania w obronie słabszych oraz reagowania, kiedy komuś dzieje się krzywda.

Wychowankowie przedszkola również włączyli się w akcję. Podczas zajęć poznawali postawy i zachowania osób  życzliwych. Wszystkie dzieci tego dnia miały na sobie żółty element garderoby, który przypominał o symbolu życzliwości – słoneczku. Przedszkolaki w ciągu dnia rozwiązywały zagadki dotyczące magicznych słów: „proszę”, „przepraszam”, „dziękuję”; obejrzały bajkę, mającą przybliżyć omawianą tematykę oraz brały udział w różnorodnych grach i zabawach. Na koniec przygotowały przepiękny plakat, który ozdobił drzwi Sali.

Pamiętajmy! 

Życzliwe słowa mogą być krótkie i łatwe do wymówienia, ale ich echa są naprawdę nieskończone".

Matka Teresa z Kalkuty

 

Autor: Paulina Stępień-Swara