Różowa skrzyneczka

Z dumą przekazujemy informację, że nasza szkoła przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji Różowa Skrzyneczka i jako pierwsza w naszym powiecie może się nią cieszyć. Wszystkie kobiety te małe i duże mogą z niej skorzystać w razie potrzeby. Skrzyneczka wisi w toalecie damskiej na pierwszym piętrze i jest dostępna dla wszystkich.

Różowa skrzyneczka to oddolna inicjatywa, której celem jest walka z wykluczeniem menstruacyjnym oraz zapewnienie szerokiego dostępu do bezpłatnych podpasek, tamponów w przestrzeni publicznej

Choć trudno w to uwierzyć, miesiączka, okres, menstruacja - jakby jej nie nazywać, najbardziej naturalna rzecz pod słońcem, wciąż jest społecznym tabu, a nawet może wykluczać. Nie powinno tak być.

Dlatego przyłączając się do akcji chcemy zmieniać naszą rzeczywistość szkolną. Chcemy, aby w naszej szkole każda dziewczynka/kobieta czuła się komfortowo, bezpiecznie. W każdej klasie od IV- VIII odbyły się spotkania w przyjaznej atmosferze podczas, których była okazja do rozmów o dojrzewaniu chłopców oraz dziewcząt, o empatii oraz wzajemnych szacunku.
O tym czym jest menstruacja i jak różowa skrzyneczka może wspierać uczennice. Uczniowie dowiedzieli się również jak mogą wspierać swoje koleżanki w trakcie menstruacji.

Aby skrzyneczka mogła spełniać swoją funkcję musi dbać o nią społeczność szkolna. Przyświeca temu zasada „Weź jeśli potrzebujesz. Podziel się jeśli masz nadmiar”.

Liczymy na to, że wspólnie będziemy dbać o to, aby różowa skrzyneczka nigdy nie była pusta.
w razie pytań jesteśmy do Waszej dyspozycji :)
pedagog Paulina Stępień Swara i p. od biologii/ przyrody Agnieszka Rycerz

P.S. Drodzy Rodzice, gdybyście mieli pytania lub potrzebowali wsparcia podczas rozmów dot. dojrzewania- również służymy pomocą.

Autor: P. Stępień - Swara, A. Rycerz