Dzień bezpiecznego Internetu.

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Internet to medium, którego dynamiczny rozwój i potencjał potrafią wykorzystać przede wszystkim młodzi ludzie.

Jest nieodłącznym elementem ich życia społecznego, codziennych aktywności i rozrywki. Dziś trudno wyobrazić sobie nastolatka, który potrafiłby obejść się bez nowych technologii.

Internet otwiera przed młodym pokoleniem wiele możliwości, ale jednocześnie niesie ze sobą nowe wyzwania. Jego dynamiczny rozwój fascynuje i wciąga nastolatków. Dla młodych ludzi sieć nierzadko staje się pozornie prostym narzędziem do kształtowania swojego wizerunku, miejscem złudnie bezpiecznym, gwarantem anonimowości czy panaceum na ich problemy. Internet to kopalnia możliwości i okno na świat, w którym obok wartościowych treści  i odpowiedzialnych internautów, spotykamy drastyczne obrazy i agresywnych użytkowników. Na destrukcyjny wpływ internetowych treści szczególnie narażeni są młodzi ludzie. Głównymi zagrożeniami są m.in.: niebezpieczne kontakty, szkodliwe treści,  hejt i mowa nienawiści, cyberprzemoc, nadużywanie internetu czy  wirusy. Młodzi ludzie są również narażeni na utratę kontroli nad korzystaniem z internetu, co może prowadzić do izolacji, a także zaniedbywania nauki, zdrowia czy kontaktów z rówieśnikami. Lista niebezpieczeństw jest długa i zmienia się wraz z rozwojem nowych technologii. Dorosłym może się wydawać, że nie sposób nadążyć za rozwojem sieci, czy wirtualnymi nawykami i zainteresowaniami ich dzieci. Stąd potrzeba podnoszenia świadomości rodziców na ten temat, mówienia o nowych, niepokojących zjawiskach oraz o tym, jak najskuteczniej postępować w przypadku wirtualnych zagrożeń. Przekaz adresowany do dorosłych powinien być jednak wyważony – samo straszenie to nie metoda. Trzeba raczej uświadamiać dzieci na możliwe zagrożenia jakie czyhają w sieci oraz towarzyszyć dziecku podczas aktywności w Internecie. Nadużywanie internetu, to sytuacja, w której dziecko spędza w internecie zbyt dużo czasu, zaniedbuje przez to relacje  rodzinne, rówieśnicze oraz obowiązki szkolne. Dziecko odczuwa silną potrzebę lub przymus korzystania z internetu. Na próby ograniczenia dostępu reaguje rozdrażnieniem, a nawet agresją.

Co zrobić? 1.Ustal z dzieckiem zasady korzystania z internetu. 2.Określ czas, który może spędzać w sieci oraz aktywności, jakie tam podejmuje. Reaguj na symptomy nadmiernego korzystania z internetu - ogranicz czas spędzany przez dziecko w sieci, przekieruj jego aktywność poza sieć. W razie potrzeby szukaj pomocy u pedagoga szkolnego lub w poradni uzależnienień.

https://www.edukacja.fdds.pl/dd5bcf09-cf2d-4340-9eb3-2c437ef66245/Extras/kompendium2019.pdf

Autor: Paulina Stępień-Swara