Święta Katarzyna klucze pogubiła, święty Jędrzej znalazł, zamknął skrzypki zaraz. (tzn. koniec śpiewów, tańców i zabaw).

Wróżby andrzejkowe w naszej szkole……

Wigilia świętego Andrzeja, przypadająca 29 listopada, to tradycyjny wieczór wróżb. Tego wieczora wróżby orzekały o losie panien i kawalerów. Święty Andrzej uznany jest za patrona panien chcących szybko zmienić stan cywilny. Miał on pomóc dziewczętom w odkrywaniu przyszłości.

Chciały dowiedzieć się, kiedy wyjdą za mąż; poznać imię i charakter przyszłego małżonka. Chłopcy gromadzili się na podobne wróżby w wigilię świętej Katarzyny ,24 listopada. Jednak katarzynki były mniej atrakcyjne od dziewczęcych andrzejek i z czasem uległy zapomnieniu.  Obecnie oba obrzędy zostały połączone i są obchodzone jako andrzejki. Jest wtedy okazja, by z przyjaciółmi poznać andrzejkowe wróżby, przesądy i zaklęcia.

Andrzejkowe wróżby w naszej szkole.

28 listopada również w naszej szkole odbyły się andrzejkowe wróżby. Samorząd uczniowski przygotował rozmaite atrakcje dla naszych uczniów. Wszyscy chcieli dowiedzieć się, co czeka ich w przyszłości. „Wróżbici i wróżbitki” z kasy VII w pocie czoła  starali się, aby każdy był z wróżby zadowolony. A przygotowane przez nich zabawy  cieszyły się w tym dniu ogromną popularnością, szczególnie wśród najmłodszych.

Wieczorem tego dnia pod opieką wychowawców odbyła się szkolna dyskoteka, w której wzięli udział uczniowie klas IV- VIII. Zabawa była wyśmienita, nic więc dziwnego, że ogłaszany wielokrotnie koniec, nie mógł długo nastąpić. Cieszymy się, że nasi uczniowie potrafią się tak pięknie bawić.

Autor: B. Brodziak, M. Rutkowska