30 lat Konwencji Praw Dziecka w szkole i przedszkolu

20 Listopada Zespół Szkół w Radomyślu nad Sanem włączył się w świętowanie 30 lat Konwencji Praw Dziecka w ramach akcji "Międzynarowowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF". Tego dnia wszyscy uczniowie oraz nauczyciele przyszli ubrani na niebiesko na znak solidarności z działalnością UNICEF.

Wszyscy uczniowie szkoły podstawowej (klasy I do VIII) spotkali się na sali gimnastycznej, aby wspólnie świętować swoje prawa. Uczniowie podczas warsztatu dotyczącego Konwencji Praw Dziecka recytowali wcześniej przygotowane wiersze: "Krzyknij NIE" M. Przewoźniak oraz "O prawach dziecka" M. Brykczyński. Uczniowie obejrzeli również prezentacie dotyczące ich praw oraz filmiki UNICEF dotyczące praw dzieci na całym świecie. Uczniowie odgrywali scenki w zabawie kalambury dotyczące praw dziecka oraz pokonywali tor przeszkód na czas zbierając przy tym puzzle, które po ułożeniu tworzyły plakat dotyczący praw dziecka. Dzieci obejrzały również teledysk do piosenki "Nasze prawa"- Mała Orkiestra Dni Naszych. Wspólne świętowanie 20 listopada poprzedziło wiele  inicjatyw, które miały miejsce podczas godzin wychowawczych. Uczniowie całymi klasami przygotowywali plakat, który zawisł na drzwiach każdej sali szkolnej. W ramach lekcji plastyki uczniowie przygotowywali prace plastyczne o prawach dziecka. Uczniowie po zakończonej akcji otrzymali plakaty dotyczące praw dziecka, które zdobią ich sale oraz każdy uczeń otrzymał plan lekcji z prawami dziecka. Oddziały przedszkolne również aktywnie włączyły się w tę akcję. Przedszkolaki tego dnia również przyszły ubrane na niebiesko na znak solidarności z UNICEF. Dzieci uczestniczyły w zajęciach przygotowanych  przez nauczycieli w grupach przedszkolnych. Dzieci obejrzały filmik z przedstawieniem dotyczącym praw dziecka, wspólnie omawiały ilustracje przedstawiające ich prawa, z których później powstała piękna dekoracja w formie wystawy.

Autor: Paulina Stępień - Swara