Bezpiecznie i kulturalnie w sieci

Kilka przydatnych rad na temat bezpieczeństwa online.

Bezpiecznie i kulturalnie w sieci.

  1. Przeczytaj uważnie regulamin portalu, zanim go podpiszesz.
  2. Chroń swoją prywatność. Nie informuj o swoich danych. Przed odejściem od komputera pamiętaj, aby się wylogować ze swojego konta.
  3. Chroń swój wizerunek. Nie umieszczaj w sieci tekstów i obrazów, które tobie lub innym mogą zaszkodzić. Pamiętaj, że nawet gdy je skasujesz, nie znikną z Internetu.
  4. Powiedz, jeśli coś budzi twój niepokój. Jak najszybciej powiadom o tym rodziców, administratora strony lub inną zaufaną osobę dorosłą.                    Możesz też skontaktować się z dyżurnym z telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży (bezpłatny numer 116 111).
  5. Nie ufaj internetowym znajomym. Jeśli ktoś, kogo nie znasz proponuje ci spotkanie lub namawia cię do podania szczególnie chronionych informacji, natychmiast powiedz o tym rodzicom.
  6. Szanuj innych. Wyrażaj myśli i uczucia w kulturalny sposób. Masz prawo do krytykowania, ale nie sprawiania przykrości innym. Pamiętaj o odpowiedzialności za słowo.
  7.  Walcz z hejtem, czyli nienawiścią w sieci. Nie odpowiadaj agresją na cudzą agresję. Nie rozpowszechniaj w sieci nienawistnych wypowiedzi  ani nie dawaj im polubień. Kasuj hejterskie wypowiedzi lub banuj (blokuj dostęp) ich autorów.
  8. Mów prawdę. Nie rozpowszechniaj nieprawdziwych i niesprawdzonych informacji.
  9. Nie kradnij cudzej własności intelektualnej i artystycznej. Nie podawaj się za autora tekstów, zdjęć, filmów, jeśli nim nie jesteś. Zawsze wskazuj źródło pochodzenia informacji, którą się posługujesz. Pamiętaj, że wszystko, co oglądasz w sieci ma swojego właściciela.

10. Dbaj o polszczyznę. W żadnym wypadku nie używaj wulgaryzmów ani ich skrótów. Przestrzegaj zasad pisowni i reguł gramatyki oraz interpunkcji.

11. Przestrzegaj zasad kulturalnego zachowania. Ograniczaj korzystanie z urządzeń mobilnych w towarzystwie innych. Całkowicie wyłączaj je na lekcjach, w obiektach sakralnych, w tatrze, filharmonii  i w kinie. Unikaj rozmów w środkach komunikacji. Jeśli musisz odebrać telefon, zrób to szybko i dyskretnie.

12. Korzystaj z umiarem z komputera, smatfona czy tabletu. W porozumieniu z osobami dorosłymi ustal, ile czasu możesz spędzić w sieci lub na grach, i przestrzegaj tego. Nie zapominaj, że kontakty w świecie rzeczywistym są ważniejsze niż w świecie wirtualnym. Nie myl obu światów!

 

Powyższe zasady znajdują się w podręczniku do języka polskiego, z którego korzystają nasi uczniowie. 

Język polski - klasa V „Jutro pójdę w świat” wyd. WSiP autorzy: Hanna Dobrowolska, Urszula Dobrowolska.

Autor: