Szkolny kodeks TIK

Szkolny Kodeks TIK, czyli jak korzystać z nowoczesnej technologii bezpiecznie i efektywnie

Szkolny Kodeks TIK

 

  1. Wszyscy dbamy o bezpieczeństwo i dobry stan komputerów w szkole.
    Uczniowie nie instalują żadnego oprogramowania bez zgody nauczyciela. Wszyscy szanujemy sprzęt, z którego korzystamy.
  2. Z informacji w Internecie korzystamy w sposób mądry i krytyczny. Sprawdzamy wiarygodność stron i rzetelność informacji. Korzystamy ze sprawdzonych i różnorodnych źródeł informacji – książki, encyklopedie, inne strony.
  3. Nie naruszamy praw autorskich. Nie kopiujemy gotowych prac. Zawsze podajemy źródło informacji lub/i autora.
  4. Przestrzegamy Netykiety, czyli zasad dobrego zachowania się w Internecie. Dbamy o przekazywanie prawdziwych informacji. Respektujemy zasady ortograficzne, interpunkcyjne i stylistyczne. Przestrzegamy zasad korzystania z forów dyskusyjnych oraz portali społecznościowych. Nie prowokujemy kłótni na forach internetowych. Unikamy udziału w dyskusjach, które szerzą nienawiść, nietolerancję i dyskryminację.
  5. Z sieci korzystamy w sposób bezpieczny. Używamy programów antywirusowych. Nie otwieramy poczty niewiadomego pochodzenia. Nie podajemy danych osobowych, loginów i haseł. Nie umawiamy się z osobami poznanymi w sieci bez zgody rodziców. Nie wchodzimy na niedozwolone strony internetowe.
  6. Nie robimy innym zdjęć oraz nie nagrywamy innych osób bez ich wiedzy i zgody. Nie publikujemy w Internecie oraz nie rozsyłamy telefonem zdjęć, filmów i tekstów naruszających godność i dobro innych osób.
  7. Rozsądnie gospodarujemy czasem przy korzystaniu z komputera, Internetu, telefonu, telewizji i innego sprzętu informacyjno-komunikacyjnego. Korzystamy z zasobów sieci
    i nowoczesnych technologii do samodzielnego uczenia się, ćwiczeń, przygotowania do zajęć i sprawdzianów, rozwijania swoich zainteresowań, współpracy z rówieśnikami.
  8. Reagujemy na wszelkie przejawy cyberprzemocy w stosunku do siebie i innych. Jeżeli staniemy się ofiarą cyberprzemocy, zgłaszamy ten fakt osobom (nauczyciel, pedagog, rodzice) lub instytucjom, które mogą udzielić pomocy (szkoła, policja helpline.org.pl). Pamiętamy, że w sieci nie jesteśmy bezkarni i anonimowi.
  9. Kontakty uczniów z nauczycielami za pośrednictwem mediów elektronicznych, odbywają się za zgodą stron i na wspólnie określonych zasadach.

 

 

Autor: