Wyprawka szkolna

Programem objęci są uczniowie:

• rozpoczynający we wrześniu edukację szkolną w klasach II, III oraz VI szkoły podstawowej z rodzin, w których dochód netto na jednego członka rodziny nie  przekracza kwoty 539 zł

(Należy wypełnić wniosek nr 1)

•  słabowidzący,
  •  niesłyszący,
  •  słabosłyszący,
  •  z niepełnosprawnością ruchową, w tym afazją,
  •  z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera,
  •  z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym,
  •  z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność wymieniona wyżej,

posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, o którym mowa
    w art. 71b ust. 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r.
    Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.), uczęszczający w roku szkolnym 2014/2015 do szkoły podstawowej– z wyjątkiem klasy I oraz  gimnazjum.

Uczniowie niepełnosprawni, o których mowa powyżej,  posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego mają prawo ubiegać się o dofinansowanie w programie „Wyprawka szkolna" bez względu na dochód, na jednego członka rodziny.

(Należy wypełnić wniosek nr 2)

• Ponadto pomocą mogą być objęci uczniowie z rodzin, w których dochód na jednego członka rodziny przekracza 539 zł oraz  nie występuje niepełnosprawność określona w §2 ust. 2 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 lipca 2014r (Dz. U. 2014 poz. 1024)  w przypadku gdy w rodzinie występuje:

-        ubóstwo,
-        sieroctwo,
-        bezdomność,
-        bezrobocie,
-        niepełnosprawność,
-        długotrwała lub ciężka choroba,
-        przemoc w rodzinie,
-        potrzeba ochrony ofiar handlu ludźmi
-        potrzeba ochrony macierzyństwa lub wielodzietności,
-        bezradność w sprawach opiekuńczo-wychowawczych i prowadzenia gospodarstwa domowego, zwłaszcza w rodzinach niepełnych lub wielodzietnych,
-        trudności w integracji cudzoziemców, którzy uzyskali w Rzeczypospolitej Polskiej status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą,
-        trudności w przystosowaniu do życia po zwolnieniu z zakładu karnego,
-        alkoholizm lub narkomania,
-        zdarzenia losowe i sytuacje kryzysowe,
-        klęski żywiołowe lub ekologiczne.

(Należy wypełnić wniosek nr 1)

Dofinansowanie zakupu podręczników w 2014 r. wynosi:

• kl. II - III szkoły podstawowej - do kwoty 225 zł
  • kl. VI szkoły podstawowej - do kwoty 325 zł
  • w przypadku uczniów niepełnosprawnych wysokość pomocy może wynieść od 225 do 770 zł – uzależnione to jest od rodzaju niepełnosprawności

Wnioski o przyznanie wyprawki szkolnej należy składać do dnia 5.09.2014r. do dyrektora szkoły (w sekretariacie szkoły).

Do winsoku należy dołączyć:

- Zaświadczenia potwierdzające wysokość uzyskanego dochodu netto w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku

-        zaświadczenie dla osób zatrudnionych wystawione przez zakład pracy,
-        zaświadczenie z urzędu skarbowego o dochodach uzyskanych z prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej,
-        zaświadczenie o posiadaniu gospodarstwa rolnego,
-        zaświadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o świadczeniach płaconych przez ZUS lub odcinek renty, emerytury,
-        dokument stwierdzający otrzymywanie alimentów.

Zaświadczenia o wysokości dochodów nie trzeba przedkładać:

1.   W sytuacji ubiegania się o pomoc dla ucznia z rodziny, w której dochód przekracza na osobę  539 zł netto. W takiej sytuacji należy uzasadnić wniosek w pkt IV i V.
  2.   W przypadku ubiegania się o pomoc dla ucznia, którego rodzina korzysta ze świadczeń rodzinnych w formie zasiłku rodzinnego lub dodatku do zasiłku rodzinnego. W takiej sytuacji można przedłożyć - zamiast zaświadczenia o wysokości dochodów - zaświadczenie o korzystaniu ze świadczeń rodzinnych w formie zasiłku rodzinnego lub dodatku do zasiłku rodzinnego.
  3.   W przypadku ubiegania się o pomoc ucznia z niepełnosprawnością zamiast zaświadczenia o dochodach należy dołączyć kopię orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego .
  4.   W uzasadnionych przypadkach,  jeżeli nie jest możliwe uzyskanie zaświadczenia o wysokości dochodów, można przedłożyć oświadczenie o wysokości dochodów (w takiej sytuacji należy wskazać poniżej przyczynę braku możliwości uzyskania zaświadczenia):

- dowód zakupu podręczników (np. imienna faktura wystawiona na rodzica lub opiekuna ucznia)

Wnioski dostępne są poniżej, a także w sekretariacie szkoły.

Autor: