Tradycja to piękno, które chronimy, a nie więzy które nas krępują.

30 kwietnia 2014r odbyło się spotkanie uczniów klas I-III z przedstawicielami stowarzyszenia „Grono Młodzieży Ziemi Radomyskiej” panem Marianem Sobierajskim i Katarzyną Kowalik

Uczniowie zebrali się w świetlicy szkolnej, gdzie została przeprowadzona pogadanka na temat tradycji „Turków” kultywowanej w Radomyślu nad Sanem.

„Turki” to nazwa regionalna straży pełniących wartę przy grobie Chrystusa w okresie od Wielkiego Piątku do Wielkanocy. Pan Marian Sobierajski w ciekawy sposób przedstawił dzieciom legendę, która wiążę nazwę i historię obrzędu z odsieczą wiedeńską Jana III Sobieskiego. Wracający z wojny żołnierze mieli według tradycji przybyć do swoich miejscowości w zdobycznych tureckich strojach. Możliwość ich zobaczenia, dotknięcia, a nawet przebrania się w czapki i mundury sprawiła dzieciom wiele radości.

Na koniec wszyscy uczestnicy spotkania zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie, które pięknie oprawione otrzymały klasy I, II i III.

Więcej zdjęć do obejrzenia w galerii

Autor: