Witaj majowa jutrzenko

tablicaSzkoła to taki sobie niewielki świat. Zamknięty, swój, nasz. Wszystko tam jest: radości i smutki, porządki i nieporządki. I jak chcemy tak mocno, to z nieporządków zrobią się potrzebne porządki, ze smutków radości.

Polska to także nasz świat. Tysiąc razy większy, tysiąc razy piękniejszy, ale nasz własny. I tu także są radości i smutki, porządki i nieporządki. I radzić trzeba nad tym, żeby tych smutków i nieporządków było jak najmniej. A każdy porządek musi być spisany. I na papierze, i w sercach.

Ma szkoła swój porządek spisany na papierze - regulamin samorządu szkolnego. Ma szkoła spisane i w sercu - święte, szlachetne prawa koleżeńskie: jeden za wszystkich, wszyscy za jednego.

Spisywała Polska kilkakroć swój porządek państwowy, czyli Konstytucję. Mówi ona o tym, kto ma rządzić i jak ma rządzić. Polska spisywała tę ustawę piórem, zaprzysięgała sercem. Robiła to u schyłku wolnych swoich dni przed niewolą, w dniu 3 maja 1791 r. Zaprzysięgła. Samiśmy sobie uchwalili to prawo. Szanujmy je zatem, bo jest nasze własne, jak własna jest nasza szkoła, jak własną jest cała nasza Polska.

W związku z tym uczniowie naszej szkoły w specjalnie przygotowanym na tą okazję scenariuszu, uczcili 223 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Zdjęcia do obejrzenia w galerii

Autor: