Jan Wikor - patron szkoły podstawowej

Jan Wiktor urodził się 1 listopada 1890 w Radomyślu nad Sanem, zmarł 17 lutego 1967 w Krakowie. Prozaik i publicysta. Rozpoczął studia medyczne we Lwowie, których nie ukończył z powodu choroby. W czasie I Wojny Świtowej pracownik kolumny sanitarnej w armii austriackiej. Redaktor Gazety Podhalańskiej , w okresie międzywojennym związany z ruchem ludowym, zwłaszcza ze Związkiem Młodzieży Wiejskiej Rzeczpospolitej Polskiej "Wici". 1937 otrzymał Złoty Wawrzyn Polskiej Akademii Literatury. W czasie okupacji pracownik "Społem", uczestniczył w akcji pomocy społecznej. 1945-1947 poseł do Krajowej Rady Narodowej, 1952-1957 poseł na sejm.

We wczesnym okresie pisał powieści i opowiadania społeczno-obyczajowe, krytyczne wobec życia miejskiego, wyrażając postawę franciszkańska, np.: Burek (1925), Legendy o grajku Bożym(1925), Srogi pies i Sentymentalny zając (1928), Czarna Rózia (1932). Zwrot w jego twórczości nastąpił po opublikowaniu oskarżycielskiej powieści Wierzby nad Sekwaną (1933), poświeconej polskim najemnikom-emigrantom we Francji.

 Znany był jako piewca piękna Pienin, jego największe dzieła powstawały podczas jego pobytów w Szczawnicy gdzie zamieszkiwał w pensjonacie Szalay. W krajobraz Pienin wpisał akcję wielu swych dzieł, m.in. swojego najwybitniejszej powieści, Orka na Ugorze której bohaterką jest Szczawnicka nauczycielka.

        

Autor: