Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

„Ci z Was, którzy przeżyją, niech dadzą świadectwo. Niech świat się dowie, co się tutaj działo!”

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu uchwalony został 1 listopada 2005 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu uczczenia pamięci ofiar pomordowanych w czasie II wojny światowej przez reżim hitlerowski.Datę obchodów wyznaczono na 27stycznia – rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 roku.

Wystawa tematyczna „AUSCHWITZ-PAMIĘĆ DLA PRZYSZŁOŚCI” przypomina o niewyobrażalnym mordzie blisko 6 mln europejskich Żydów, w tym 3,5 mln Żydów polskich. Służyć ma również ciągłemu kształtowaniu żywej pamięci o tych wydarzeniach, przede wszystkim o ofiarach, ich cierpieniu i śmierci, a także odwadze i determinacji tych, którzy przeżyli. Ukazuje sprawców, ich ideologię i postawy, często pełne nienawiści i pogardy dla życia, a także zachowania  nazywane „banalizacją zła”.

Pamięć o ofiarach powinna mieć wymiar uniwersalny i ogólnoludzki. Zagłada stanowiła przecież pogwałcenie powszechnie przyjętych zasad i zamach na ludzkość. W Polsce
za ukrywanie Żydów groziła kara śmierci. Tym większe należy się uznanie i hołd tym, którzy ratując innych narażali siebie i swoich najbliższych.

Organizatorzy:
Pani M. Rutkowska,
Pani I. Kuszewska Kasica,
Pani A. Dul,
Pani N. Woźnica,
Pani B. Turek

Autor: