Czytelnicze zabawy w świetlicy szkolnej

Wiosna to idealny czas, by zmienić utarte czytelnicze szlaki, pozwolić im bujnie i swobodnie rozkwitnąć, spojrzeć na czytanie jak na zabawę i poeksperymentować wspólnie z dzieckiem w tym obszarze.

Ale raz na jakiś czas warto rzucić sobie wyzwanie i wpuścić powiew świeżości w czytelnicze przyzwyczajenia. A wszystko po to, by pokazać dziecku, że czas spędzony z książką nie kończy się (ani nie zaczyna) na CZYTANIU jej. Ciekawe czytelnicze zabawy dla dzieci to dowód na to, że kontakt z książką, to nie tylko przyswojenie zawartej w niej treści. Do zabaw nie potrzebowaliśmy żadnych akcesoriów. Wystarczyły ulubione książki! Ponieważ każdy miłośnik książek powinien mieć w swoich zasobach stylową zakładkę do książki, zatem na a zajęciach świetlicowych uczniowie samodzielnie zaprojektowali i wykonali uśmiechniętą zakładkę. Jej wykonanie nie zajęło dużo czasu, a umiliło nam wspólnie spędzony czas. Tuż po wykonaniu zakładki, przyszła pora na zabawę Jakim książkowym bohaterem jesteś? - do tej zabawy były nam potrzebne karteczki samoprzylepne. Zapisywaliśmy na nich imiona bohaterów znanych książek, takich jak Alicja w Krainie Czarów, Miś Uszatek, Reksio, Mała Mi. Takie kartki naklejaliśmy sobie na czoła. Naprzemiennie zadawaliśmy sobie pytania, które pomagały w odkryciu, jaką postacią byliśmy. Jeśli np. dziecko miało na czole kartkę z napisem „Miś Uszatek”, pytania, które zadawaliśmy brzmiały: Jestem chłopcem czy dziewczynką? Co najbardziej lubię robić?, Czy mam rodzeństwo?, Czy noszę okulary? To ulubiona zabawa dzieci uczęszczających na świetlicę szkolną. Zwraca uwagę na szczegóły i niuanse w czytanych książkach, wspomaga koncentrację, ćwiczy pamięć, wspiera zdolność wnioskowania i dedukcji.

Autor: Małgorzata Rutkowska