Dzień kolorowej skarpetki

Co wspólnego z Zespołem Downa ma kolorowa skarpetka? Otóż jest ona symbolem odmienności i pokazuje, że zarówno dzieci jak i dorośli z zespołem Downa różnią się od siebie.

22 marca obchodziliśmy w naszym przedszkolu ten szczególny dzień. Wierząc, że drobne gesty mają znaczenie włączyliśmy się do akcji społecznej okazując w ten sposób swoje wsparcie i akceptację, dlatego też każde dziecko w przedszkolu miało na sobie skarpetki w różnych kolorach. Dzieci dowiedziały się czym jest zespół Downa, rozmawialiśmy na temat różnic między ludźmi, projektowaliśmy swoje kolorowe skarpetki, rozwijaliśmy kompetencje matematyczne poprzez kodowanie, a na zakończenie zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie. Kolorowe skarpetki są symbolem tolerancji, solidaryzowania się z osobami z zespołem Downa, pokazują, że pomimo różnic są to osoby pełne życia i radości. Jest to bardzo ważny dzień, ponieważ jest to doskonała okazja do nauki szacunku do drugiego człowieka oraz uświadomienia dzieciom, że osoby niepełnosprawne wolniej biegają, trudniej przychodzi im uczenie się, mogą mieć problemy ze zdrowiem, ale mają takie same prawa do bycia w społeczeństwie.

Dzień Kolorowej Skarpetki ma zachęcić wszystkich ludzi do rozmów na temat różnorodności, wyjątkowości, integracji i akceptacji. Osoby z zespołem Downa maja tak samo jak my swoje uczucia, emocje i przemyślenia, swoje powody do radości i smutku. To właśnie od nas zależy, jak osoby niepełnosprawne będą się czuć w swoich wspólnotach, dlatego tak ważne jest uczenie szacunku i zrozumienia drugiego człowieka już od najmłodszych lat.

Autor: Marta Wojtala