Bezpieczeństwo w sieci

Bezpieczeństwo w sieci, hejt i mowa nienawiści tematami spotkania z przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji w Stalowej Woli

We wtorek 5 marca br. Publiczną Szkołę Podstawową w Radomyślu nad Sanem odwiedzili policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Stalowej Woli. Goście, w najbardziej fachowy sposób, opowiedzieli uczniom klasy I-IV SP o zasadach bezpiecznego korzystania z zasobów Internetu. Podczas prelekcji szeroko omówiony został problem cyberprzemocy, nierzadko występujący wśród uczniów szkół podstawowych. Podkreślona została waga odpowiedzialności za podejmowane w sieci działania oraz na niepodważalne prawo człowieka do własnego wizerunku. Uczniowie naszej szkoły zostali szczególnie uczuleni na tzw. Cyberprzemoc, która objawia się zamieszczaniem w Internecie obraźliwych komentarzy, niewłaściwych postów, wykorzystywaniem czyjegoś wizerunku bez jego zgody, nawoływaniem do czynów zabronionych, grożeniem itp. Tym samym młodzi ludzie zostali także szczegółowo poinformowani o zagrożeniach, jakie czyhają na nich w sieci. Pan policjant podkreślił, że cyberprzemoc charakteryzuje się wysoką anonimowością sprawcy oraz „znaczną siłą rażenia". Jest szczególnie groźna, gdy jest kierowana w stosunku do dzieci i młodzieży. Ponadto nie dotyczy tylko bezpośrednio ofiary, ale wpływa na całą grupę, w której funkcjonuje osoba poddana cyberprzemocy. Podczas spotkania w kl. V-VIII funkcjonariusze omówili znaczenie słowa „hejt” i pojęcie „mowa nienawiści” oraz wytłumaczyli jak te zjawiska mają wpływ na naruszenie praw człowieka. Uczniowie zostali poinformowali o konsekwencjach hejtu w Internecie, odpowiedzialności karnej oraz gdzie szukać pomocy, kiedy staną się ofiarą takiego zachowania. Tego rodzaju spotkania mają jeden cel - uchronić młodzież przed różnego rodzaju zagrożeniami, na które może się natknąć w okresie dorastania, a także wskazanie na konkretnych przykładach właściwego wzorca zachowań.

Autor: Małgorzata Rutkowska