WOLONTARIAT – podsumowanie działań za I półrocze 2023/2024

Przyjmując jako motto przewodnie hasło ,, Dobro ofiarowane innym powraca” Szkolne Koło Wolontariatu wspólnie z Samorządem Szkolnym w I semestrze zorganizowało i przeprowadziło następujące akcje charytatywne:

- ,,Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę” – jest to akcja, która od wielu lat prowadzona jest w naszej szkole we współpracy z Kołem Łowieckim ,,Nadwiślańskie”. Celem akcji było promowanie nawyków ekologicznych wśród dzieci, kształcenie wrażliwości na los zwierząt, a także uczenie oszczędnego gospodarowania zasobami przyrody. W sumie zebrano 270 kg żołędzi, które zostały przekazane  Kołu Łowieckiemu „Nadwiślańskie.” W okresie zimy zasilą one paśniki leśnej zwierzyny i tym samym pomogą zwierzętom przetrwać zimę.

- ,, Kredkobranie”. to ogólnopolska akcja charytatywna, której celem jest wsparcie naszych najmłodszych rodaków mieszkających na terenach dawnej Rzeczypospolitej.

W tym roku odbyła się  szósta edycja akcji krakowskiej Fundacji Ignatianum a nasza szkoła przystąpiła do akcji po raz pierwszy. Udało się nam zebrać kredki, zeszyty, bloki i papier kolorowy, plastelinę, długopisy, ołówki, kleje, przybory geometryczne,  bibuły. Zebrane przybory zostały przesłane do siedziby fundacji a stamtąd  trafią na Litwę i Ukrainę – do polskich szkół oraz placówek edukacyjnych, w których uczą się polskie dzieci i młodzież.

- ,,Sprzątanie Świata”- w bieżącym roku przypadł 30 finał ogólnopolskiej akcji Sprzątanie Świata. Jej inicjatorem i organizatorem jest fundacja ,,Nasza Ziemia” a hasło tegorocznej akcji brzmiało : ,,Sprzątanie świata łączy ludzi”.

Uczniowie naszej szkoły, zgodnie z tradycją również przyłączyli się do akcji. Wyposażeni w jednorazowe rękawiczki i worki wyruszyli do pobliskiego lasu, aby przynajmniej częściowo oczyścić go z zalegających śmieci. ,,Sprzątanie Świata” to wspólna lekcja poszanowania i troski o środowisko naturalne.

- ,,Szkoła pamięta” - to akcja odbywająca się w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii Polski. Uczniowie, zarówno z klas młodszych, jak i starszych  odwiedzili i uporządkowali opuszczone groby na cmentarzu parafialnym, złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze w Miejscach Pamięci Narodowej. Podejmowane corocznie działania są prawdziwą lekcją historii, dzięki której uczniowie utwierdzają się w przekonaniu jak ważna jest Ojczyzna,  że warto jest walczyć  o jej honor.

- Wspieramy budowę Hospicyjnego Domu Aniołków – to akcja charytatywna zbiórki funduszy na budowę Domu Aniołków -Domu Hospicyjnego dla nieuleczalnie chorych dzieci z terenu całej Polski. Niezwykła budowla powstaje dzięki zaangażowaniu członków Stowarzyszenia ,,Z serca dla serca” oraz ludzi dobrego serca. W czasie trwania akcji udało się zebrać kwotę 2060,20 zł. Cała zebrana suma została wpłacona na konto Stowarzyszenia i z pewnością pozwoli zrealizować kolejne, zaplanowane działania.

Ktoś kiedyś powiedział że ,, wolontariat to doskonały sposób na poszerzanie horyzontów. Niektórzy porównują go do podróży. Tak samo jak podróże, wolontariat jest w stanie rozwijać, a przy tym pozwala odkrywać i patrzeć na świat w zupełnie inny sposób”. Mamy nadzieję, że nasi uczniowie poprzez zaangażowanie się w prowadzone akcje będą również potrafili w przyszłości dostrzegać świat oczami innych ludzi.

Spostrzeżenia, wnioski do dalszej pracy:

• Kontynuować działania w ramach wolontariatu, opierając się na wartościach uniwersalnych, promować ideę pomagania w środowisku szkolnym i lokalnym.
  • We współpracy z nauczycielami, wychowawcami, rodzicami uczniów aktywizować dzieci i młodzież do udziału w wolontariacie stałym i akcyjnym.

Autor: Agnieszka Rycerz