„Powiedział Bartek, że dziś Tłusty Czwartek…

…a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła” – zgodnie z popularnym polskim porzekadłem 8 lutego obchodziliśmy w naszym przedszkolu Tłusty Czwartek. To tradycyjne święto, które jest znane także jako zapusty. Ten dzień rozpoczyna ostatni tydzień karnawału, który trwa do Środy Popielcowej.

Z tej okazji w naszym przedszkolu odbyły się zajęcia, których tematem przewodnim były oczywiście pączki. Dzieci zapoznały się z tradycją Tłustego Czwartku i wzbogaciły swoją wiedzę o obrzędach ludowych naszego kraju. Brały udział w zabawie pantomimicznej, dzięki czemu rozwinęły umiejętności przedstawiania różnych sytuacji za pomocą gestu, mimiki i ruchu. Rzucały krążkami i ich zadaniem było trafienie na patyk. W ten sposób rozwijały nie tylko motorykę dużą, ale także koordynację wzrokowo-ruchową.

Dzięki uprzejmości pań kucharek dzieci na zakończenie zajęć samodzielnie wykonały pączki z przygotowanego ciasta. Następnie dekorowały go według własnego pomysłu. To było doskonałe ćwiczenie na motorykę małą i sprawność manualną. Poszerzyły także zasób doświadczeń sensorycznych i poznawczych.

Tłusty Czwartek upłynął nam wszystkim w wesołej atmosferze przy tematycznych piosenkach i zabawach rytmicznych. Dzieci z uśmiechem i z pączkami wróciły do domu.

Autor: Katarzyna Stępień