Twoje zdrowie zależy od Ciebie

Uczniowie klas I, II, III brali czynny udział w cyklu spotkań pod hasłem ,,Twoje zdrowie zależy od Ciebie”, które prowadzone były w naszej szkole w październiku i listopadzie. Ostatnia część poświęcona była Aktywność fizycznej.

Regularna aktywność fizyczna to ważny element zdrowego stylu życia. U osób, które są aktywne fizycznie, maleje ryzyko zachorowania na wiele chorób, tj. miażdżyca, nadciśnienie, zawał serca czy udar.

Aktywność ruchowa dzieci wpływa na ich stan zdrowia aktualnie ale i w przyszłości. Obserwowane u małych dzieci zamiłowanie do wszelkich sportów, u nastolatków zwykle zmienia się w niechęć do ruchu i aktywności fizycznej. Zachęcamy dzieci, nastolatki i młodzież do aktywnego sposobu spędzenia czasu wolnego.

Aktywność fizyczna jest niezbędna do właściwego budowania masy kostnej w trakcie procesów rozwojowych. Uzyskanie wysokiej masy kostnej w okresie dzieciństwa i dojrzewania jest kluczowym warunkiem zdrowia szkieletu osób dorosłych. Niska jakość kości stanowi istotny czynnik zwiększający ryzyko wystąpienia urazów i złamań osteoporotycznych w późniejszym wieku nawet o 50%.

Autor: Małgorzata Malec