„Myję ręce-chronię zdrowie”

Każde dziecko wie, jak ważne są prawidłowe nawyki higieniczne.

Uczniowie klasy IV na zajęciach z wychowawcą rozmawiali na temat higieny ciała, dlaczego trzeba myć ręce, kiedy to robić koniecznie i jak myć je właściwie. Była to nauka połączona z zabawą, oparta na materiałach programu edukacyjnego „Myję ręce, bo wiem więcej!”. Każdego dnia dotykamy wielu rzeczy, na  powierzchni których gromadzą się rozmaite bakterie. Okazuje się, że na naszych dłoniach żyje około 5 milionów drobnoustrojów, z tego aż 150 gatunków. Nie widzimy ich gołym okiem, ale to nie znaczy, że nie są groźne. Dlatego tak ważne jest regularne mycie rąk. Dzieci otrzymały kolorowanki edukacyjne. Obrazki w zabawny sposób przedstawiały wirusy i bakterie, które można kolorować, ucząc się jednocześnie, jak się ich pozbyć z rąk, a dzięki temu nie zachorować na różne choroby. Dzieci dowiedziały się, że pół minuty to minimalny czas, który powinniśmy poświęcić na mycie rąk. Następnie obejrzały filmiki ukazujące, jak mydło działa na bakterie, i jak należy myć ręce, aby były naprawdę czyste. Była to okazją, aby czwartoklasiści przypomnieli sobie, jak ważne dla naszego zdrowia są  prawidłowe nawyki higieniczne.

Autor: Natalia Woźnica