OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

Ojczyzna – kiedy myślę – wówczas wyrażam siebie i zakorzeniam, mówi mi o tym serce, jakby ukryta granica, która ze mnie przebiega ku innym, aby wszystkich ogarnąć w przeszłość dawniejszą niż każdy z nas: z niej się wyłaniam …  gdy myślę Ojczyzna – by zamknąć ją w sobie jak skarb.

Św. Jan Paweł II

Narodowe Święto Niepodległości obchodzone 11. listopada to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych.  Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał niepodległość. Mając na uwadze  pamięć tego historycznego wydarzenia oraz kształtując patriotyczne postawy naszych uczniów  13. listopada w 105 rocznicę odbyła się  w naszej szkole uroczysta akademia, poświęcona tym, którym zawdzięczamy nasze państwo, wolną ojczyznę- Polskę.

Uroczystość, którą przygotowali uczniowie klas: VI, V i VII, miała podniosły charakter. Podkreślił go wspólnie odśpiewany na rozpoczęcie  hymn  państwowy. Następnie młodzi artyści zaprezentowali program artystyczny, w którym przypomnieli wszystkim w jaki sposób Polacy dążyli do odzyskania niepodległości. Wspominali bohaterów narodowych walczących o wolność, a także zwykłych Polaków, którzy mimo zakazów dbali o polski język, polską tradycję i historię.   W trakcie widowiska uczniowie wyrecytowali wiersze polskich poetów, a podczas scenek  oddali charakter i tragizm tamtych wydarzeń.  Montaż słowny został  okraszony pięknymi pieśniami  patriotycznymi w świetnym wykonaniu chóru składającego się  z uczniów  klas V, VI i VII. Dodatkowych wzruszeń dostarczyły uczennice klasy III i uczennica klasy VI, które zaśpiewały pieśni samodzielnie.  Mamy nadzieję, że te piękne utwory  na długo pozostaną w naszych uszach i sercach. Na koniec w scenie finałowej wszyscy biorący udział w przedstawieniu uczniowie zadeklarowali swoją miłość do ojczyzny skandując utwór Władysława Bełzy pt. „Kto ty jesteś?”.

Dziękujemy wszystkim gościom, którzy przyjęli nasze zaproszenie, za uświetnienie swą obecnością przygotowanej przez nas  uroczystości.

Autor: Beata Brodziak