Międzynarodowy Dzień Jeża

10 listopada w naszym przedszkolu obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Jeża. To święto ustanowione na cześć małego, pożytecznego ssaka, który od 2014 roku podlega częściowej ochronie gatunkowej.

Tego dnia Przedszkolaki poznały wiele ciekawostek na temat jeża. Dowiedziały się m.in. tego, że to małe zwierzątko ma w pyszczku aż 36 zębów oraz, że ten ssak poszukuje pożywienia tylko nocą, a w dzień śpi. Dodatkowo usłyszały, że jeż może zmieścić się w dłoni dorosłej osoby. Jednocześnie Przedszkolaki zostały ostrzeżone, że nie można brać tego małego ssaka na ręce ze względu na liczne pasożyty, które żyją na jego skórze. Dzieci były szczególnie. Przedszkolaki zaskoczone tym, że jeż nie je jabłek, a żywi się dżdżownicami, jajami ptaków, małymi płazami, owadami i ślimakami. Dowiedziały się również o tym, że w mało uczęszczanych częściach ogrodu warto pozostawiać kupki liści i gałęzi. To właśnie w takich miejscach jeże zakładają nory, w których zimują.

Międzynarodowy Dzień Jeża stał się nie tylko doskonałą okazją do poszerzenia wiedzy na temat tego ssaka, ale także do zintegrowania się dzieci. Z tego też powodu Muchomorki odwiedziły Sówki, a Biedronki Zerówkę. Na cześć jeża dzieci bawiły się w liczne tematyczne zabawy, układały puzzle, brały udział w zadaniach matematycznych, a także wykonały atrakcyjne prace plastyczne. Towarzyszyły temu muzyka, śpiew i radość.

Wspomniane aktywności nie tylko kształtowały motorykę małą i dużą u naszych Przedszkolaków. W ten sposób dzieci także rozwijały koordynację wzrokowo-ruchową oraz niwelowały strach przed udziałem w zabawie w nowych środowiskach. To był wspaniały dzień!

Autor: Katarzyna Stępień