Wycieczka czwartoklasistów do Zamościa

5 czerwca odbyła się wycieczka klasy IV do Zamościa. Uczniowie, podczas 4- godzinnego spaceru z przewodnikiem, poznali historię miasta.

Zamość to miasto założone w 1580 roku przez kanclerza i hetmana wielkiego koronnego Jana Zamoyskiego. Tego samego roku król Stefan Batory potwierdził akt lokacji nadający prawa miejskie i herb z wizerunkiem Św. Tomasza Apostoła z włócznią. Początkowo przywilej lokacyjny przewidywał możliwość osiedlania się w mieście tylko katolików. Jan Zamoyski doprowadził do uchylenia tych ograniczeń i już od 1585 roku osiedlać się mogli w Zamościu także Ormianie, następnie Żydzi oraz Grecy. Twórcą renesansowego planu miasta Zamościa był słynny włoski architekt Bernardo Morando.

Uczniowie wraz z opiekunami i przewodnikiem zwiedzili Rynek Wielki, Rynek Solny i Rynek Wodny, obejrzeli i wysłuchali historii Ratusza i pięknych ormiańskich kamienic. W samo południe wysłuchali hejnału granego na trąbce z wieży Ratusza na trzy strony świata: północ, południe i wschód. Dowiedzieli się, dlaczego hejnał nie jest grany w kierunku zachodnim. Zwiedzili Katedrę Zmartwychwstania Pańskiego, w której kryptach pochowano członków rodu Zamoyskich oraz twórcę katedry i planistę Zamościa Bernarda Morando.

Uczestnicy wycieczki obejrzeli też pomnik Jana Zamoyskiego, który tryumfalnie siedzi na koniu z buławą w ręku, zwrócony w stronę swojego ukochanego miasta. Za jego plecami stoi zaś dawny najważniejszy obiekt Zamościa, czyli rodowy Pałac Zamoyskich.

Podczas spaceru zwiedzający przeszli również podziemną Trasą Turystyczną Bastion VII- Nadszaniec, gdzie poznali historię zamojskich fortyfikacji.

Nie lada atrakcją okazał się pokaz wystrzału z armaty w obozie wojskowym „Zbyrczyk” w Nadszańcu.

Po krótkim odpoczynku i zakupieniu pamiątek, uczniowie wraz z opiekunami odwiedzili Ogród Zoologiczny im. Stefana Milera w Zamościu.

Po długim i pełnym wrażeń dniu wszyscy uczestnicy szczęśliwie wrócili do domu.

Autor: Agnieszka Rycerz