Sprawozdanie z realizacji Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Piękna Nasza Polska Cała” w okresie od września 2022 r. do czerwca 2023 r.

Organizatorem projektu jest Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Łodzi, autorem - Ludmiła Fabiszewska. Patronat Honorowy objęli: Minister Edukacji i Nauki Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Łódzkiego, Łódzki Kurator Oświaty, Fundacja Niepodległa, Wydawnictwo Bliżej Przedszkola.

Projekt jest przeznaczony dla zainteresowanych placówek oświatowych, opiekuńczych, kulturalnych i wychowawczych. Projekt jest zgodny z obowiązującą Podstawą Programową i kierunkami polityki oświatowej MEiN na rok szkolny 2022/2023.

Jego głównymi założeniami i celami są:

  • kształtowanie postaw patriotycznych dzieci i młodzieży, szacunku do własnego państwa oraz poczucia tożsamości narodowej, uwrażliwienie na historię, folklor i tradycje Polski, dostrzeganie wartości dorobku polskiej nauki i kultury;
  • uwrażliwienie na piękno języka polskiego, zachęcanie do posługiwania się poprawną polszczyzną;
  • budzenie poczucia empatii wobec innych ludzi, kształtowanie umiejętności dostrzegania potrzeb innych i niesienia pomocy.

Cała społeczność naszej szkoły aktywnie włączyła się w roku szkolnym 2022/2023 w realizację projektu „Piękna Nasza Polska Cała”. Wspólnie zrealizowaliśmy 42 zadania z listy proponowanych aktywności – w dowolny, najbardziej kreatywny sposób, ale jednocześnie dostosowany do wieku i możliwości. Zadania zostały podzielone na siedem bloków tematycznych.

W ramach pierwszego bloku tematycznego „Żeby Polska była Polską” najmłodsze dzieci

zapoznały się, nauczyły i zaśpiewały hymn Polski – „Mazurka Dąbrowskiego”. Wszyscy wychowankowie szkoły i przedszkola wzięli udział w Narodowym Śpiewaniu Hymnu 10 listopada o godzinie 11:11, które odbyło się podczas apelu połączonego z piękną inscenizacją upamiętniającą narodowe święto. Ponadto wzięliśmy udział w ogólnopolskiej akcji „BohaterON”, celem której jest skierowanie podziękowań bohaterom za wolną ojczyznę. Włączając się w działania projektu "Szkoła pamięta",  uczniowie zarówno z klas młodszych, jak i starszych z ogromnym zaangażowaniem odwiedzili i uporządkowali opuszczone groby na cmentarzu parafialnym. Natomiast w maju odbyła się akademia z okazji 232 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Również w tym miesiącu zorganizowaliśmy Dzień Stroju Ludowego, poświęcony rodzimej kulturze ludowej. Tego dnia stanęła w korytarzu piękna fotobudka nawiązująca do tego barwnego święta.

Drugi blok „Szlakiem historii” był inspiracją dla organizowania wielu wycieczek. Uczniowie klasy I wyruszyli na zwiedzanie Radomyśla, gdzie oddali cześć poległym i zaginionym w walkach z lat 1914-1920 oraz pod Krzyżem Młodzianków. Następnie podczas swojej wyprawy do Sandomierza uczniowie klasy IV wraz z opiekunami i panią przewodnik podążali szlakami dwóch postaci - historycznej Kazimierza Wielkiego oraz serialowego Ojca Mateusza. Celem wyjazdu klas I-III do Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej było przybliżenie tradycji, historii oraz kultury dawnej wsi. W innym terminie uczniowie wybrali się do Łańcuta, by dowiedzieć się czy w Zamku bawiono się w chowanego, gdzie była piaskownica, oraz czy Sala Balowa to miejsce tylko dla dorosłych? Młodzież z klas V-VIII pojechała do dawnej stolicy Polski-Krakowa. W szkole miała miejsce akcja edukacyjna „Orlęta. Grodno ‘39”, połączona z wyjazdem do kina na projekcję filmu o tym samym tytule. W tym module zrealizowaliśmy również zadanie „Młodzi Patrioci”, polegające na stworzeniu kącików o tematyce patriotycznej w wielu salach  placówki. Podążając szlakiem historii nie mogliśmy zapomnieć o „Sławnych Polakach”. Zorganizowano w szkole konkursu wiedzy o Janie Pawle II, pt. „Życie Karola Wojtyły – Papieża Polaka” z okazji 44 – rocznicy wyboru na Stolicę Piotrową naszego rodaka. Natomiast 1 marca odbyły się obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych, mające na celu upamiętnienie bohaterów polskiego podziemia niepodległościowego z lat 1944-1963.

Blok nr III – „A nade wszystko szanuj mowę twą ojczystą” pokazał dzieciom i młodzieży piękno naszego języka, a to za sprawą m.in. konkursów literackich, w których chętni brali udział: ,,Ojczyzna w poezji'', ,,Te co skaczą i fruwają” oraz zmagania przedszkolaków podczas konkursu pt. „Wiosna, wiosna, wesoła, radosna”. Do realizacji zadania pt. „Przygody Orła Bielika” został zaproszony utalentowany uczeń z kl. VII, który napisał piękna legendę. W tym roku włączając się w obchody setnej rocznicy urodzin Wisławy Szymborskiej, zrealizowano projekt „Mistrzyni Szymborska”. A dzięki współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Radomyślu, młodsze dzieci miały możliwość się spotkać z autorem książeczek - panem Wiesławem Drabikiem. W kwietniu przedszkole włączyło się w obchody Dnia Książki, aby wzbudzać w najmłodszych zaciekawienie literaturą poprzez zabawy, piosenki, czy też twórczość plastyczną.

W kolejnym module „Śpiewem i tańcem chwaliliśmy Polskę”. Zaczęliśmy od zapoznania przedszkolaków z piosenką projektową „Piękna Nasza Polska Cała”. A podczas całego roku szkolnego realizowaliśmy zadanie „Krakowiaczek niejeden” – przedstawiliśmy dzieciom historie tańców polskich, następnie nauczyliśmy kroków i najmłodsi zaprezentowali je swoim starszym kolegom podczas Dnia Stroju Ludowego. Na korytarzach szkolnych odbyła się wspólna zabawa z koziorajką, szewcem, mazurem, krakowiakiem i dumnym polonezem.

Niezwykle smaczne i zdrowe zadania znalazły się w V bloku – „Być dobrym jak chleb”:

Przedszkolaki zapoznały się z etapami przygotowania chleba, a następnie upiekły rumiany bochenek jako symbolu polskiej gościnności i życzliwości. Wiele radości przyniosła nam współpraca z Domem Senior +, bo to dzięki kochanym seniorkom zrealizowaliśmy zadanie „Według przepisu Babci” i wspólnie upiekliśmy aromatyczne ciasto. Chcąc okazać wdzięczność i szacunek włączyliśmy się w akcję "Herbatka dla Seniora na jesienne/zimowe wieczory" i zorganizowaliśmy zbiórkę różnego rodzaju herbat, ciastek. Uczniowie klasy II z kolei przyrządzili własnoręcznie masło z odpowiednio długo ubijanej śmietanki. Ponadto przedszkolaki obchodziły Światowy Dzień Owoców i Warzyw, Dzień Dyni oraz Dzień Pieczenia oraz wspólnie z klasą I Dzień Zdrowego Śniadania w ramach Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania.

Blok VI – „Jest takie miejsce, taki kraj” stanowił inspirację do realizacji zadań, których głównym celem było przybliżenie osób, których wsławiły się w naszej małej ojczyźnie. Na początku wybraliśmy się na wycieczkę do Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli na wystawę regionalisty Jana Puka pt. "Takie było lasowiackie życie”. Uczniowie klasy IV „udali się” w podróż, w głąb rodzinnych opowieści i zrealizowali zadanie „Skarby rodzinne z naszych szuflad”. A podczas obchodów 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego wspomnieliśmy „Bohaterów z sąsiedztwa”, którzy walczyli za naszą wolność.

Ostatni, siódmy blok „Zielona Niepodległa” skupiał się na docenieniu piękna otaczającej nas przyrody. Uczniowie klasy II w październiku włączyli się w obchody Światowego Dnia Drzewa. A przedszkolaki realizując zadanie „Szumią stare polskie drzewa” – zasadziły drzewo w ogrodzie oraz kwiatki na przedszkolnej rabatce. Ponadto porządkowały pobliski las włączając się w zadanie „Człowieku mały, człowieku duży – nie zaśmiecaj przyrody – to wszystkim służy!”. Natomiast 15 maja odbył się Dzień Niezapominajki, promujący szczególnie walory polskiej przyrody i różnorodność biologiczną, a także przypominający o potrzebie jej ochrony.

Cała społeczność Zespołu Szkół w Radomyślu nad Sanem z dużym zaangażowaniem i zainteresowaniem brała udział w zajęciach. Zadania projektowe były bardzo ciekawe, pomogły dostrzec piękno i wartości dorobku polskiej nauki i kultury. Nasze całoroczne zmagania przyczyniły się do uzyskania dla całego Zespoły Szkól w Radomyślu nad Sanem Certyfikatu, potwierdzającego nasze zaangażowanie i twórczy udział.

 

 

Autor: Ilona Cygan