Sprawozdanie z wycieczki do Krakowa

„Należy podróżować, by się czegoś nauczyć”.

Mark Twain

W dniach 27-28 maja 2023 roku uczniowie klas V-VIII SP w Radomyślu nad Sanem uczestniczyli w wycieczce szkolnej do Krakowa. Ojcowski Park Narodowy, Zamek Królewski na Wawelu, Kraków (historyczny zespół miasta) - to właśnie te miejsca stały się celem naszej wycieczki. Uczniom towarzyszyły w charakterze opiekunów: mgr Natalia Woźnica, mgr Edyta Maciurzyńska, mgr Renata Partyka, mgr Irena Kuszewska- Kasica, mgr Małgorzata Rutkowska.

Pierwszy dzień wycieczki dostarczył nam wielu wrażeń na łonie natury, podpartych wzbogaceniem naszej wiedzy przyrodniczej. Udaliśmy się autokarem do Ojcowskiego Parku Narodowego.  Podczas wycieczki pieszej z przewodnikiem podziwialiśmy malowniczą Dolinę Prądnika. Mogliśmy tam zobaczyć ostańce skalne o charakterystycznych kształtach i nazwach. Kuszeni bogactwem fauny i flory słuchaliśmy o zjawiskach krasowych, rozpoznawaliśmy niektóre gatunki roślin i drzew. Cieszyliśmy oczy ruinami zamku w Ojcowie, pięknymi skałami, Kapliczka na wodzie, Bramą Krakowską oraz Źródełkiem Miłości. Nie zabrakło też elementu historycznego, bowiem wysłuchaliśmy legendy o ukrywającym się tutaj w ok. 1300 roku Władysławie Łokietku, którego ścigały wojska króla czeskiego Wacława II. Następnym punktem wycieczki było zwiedzanie Jaskini Nietoperzowej, w której, jak sama nazwa wskazuje, możemy spodziewać się spotkania z nietoperzem. Niestety my żadnych nie spotkaliśmy. Wszyscy uważnie słuchali ciekawostek opowiadanych przez przewodnika, a niektórzy zadawali mnóstwo pytań. W jaskini było ciemno i zimno, a ze sklepienia od czasu do czasu kapała nam na głowy woda. Poznaliśmy historię Zamku Królewskiego w Pieskowej Skale, którego nazwa, jak się dowiedzieliśmy, nie pochodzi wcale od pieska, a od imienia Piotr, które kiedyś wymawiano inaczej. Ostatnim punktem wycieczki było pamiątkowe zdjęcie pod Maczugą Herkulesa. Ukoronowaniem intensywnego dnia była kolacja w restauracji, po której została przeprowadzona pogadanka na temat profilaktyki uzależnień ze szczególnym zwróceniem uwagi na zagrożenia związane z piciem alkoholu. Rozmawialiśmy na temat negatywnego wpływu używek na organizm człowieka. Później mieliśmy chwilę dla siebie, a następnie udaliśmy się do swoich pokoi na odpoczynek.

Drugiego dnia spakowaliśmy się, a po śniadaniu wyruszyliśmy na zwiedzanie dawnej stolicy Polski. W pierwszej kolejności udaliśmy się na Wzgórze Wawelskie, skąd podziwialiśmy widok na zakole Wisły, Kopiec Kościuszki, klasztor Kamedułów. Na wzgórzu przywitała nas ziejąca ogniem rzeźba przedstawiająca legendarnego Smoka Wawelskiego. Następnie udaliśmy się do dawnego ośrodka władzy, tej legendarnej (związanej z mitycznym założycielem grodu Krakiem i jego potomkami) i historycznej, książęcej, biskupiej i królewskiej. Katedra Wawelska- historyczne miejsce licznych koronacji i królewskich pogrzebów, o czym przekonaliśmy się zwiedzając krypty z królewskimi grobami.  Niezapomniane wrażenie wywarł na uczniach widok Krakowa z wieży z zabytkowym Dzwonem Zygmunta. Spacerując z przewodnikiem zobaczyliśmy Rynek Główny wraz z malowniczymi kamienicami dookoła, charakterystyczną wieżą- jedyna pamiątką po miejskim ratuszu, Kościołem Mariackim oraz Sukiennicami (handlowym budynkiem, w którym znajdowała się niegdyś kramy, najczęściej z suknem) na środku. W Bazylice Mariackiej podziwialiśmy późnogotycki ołtarz Zaśnięcia najświętszej Maryi Panny dłuta Wita Stwosza. Z wieży Kościoła Mariackiego wysłuchaliśmy hejnału mariackiego. Po mieście oprowadzał nas przewodnik, miłośnik historii, który pomagał nam odkrywać tajemnice legend krakowskich oraz niektórych obiektów, zwracając naszą uwagę na najciekawsze elementy.

HOUSE OF ATTRACTIONS w centrum Krakowa to wyjątkowe miejsce, w którym każdy uczestnik wycieczki znalazł rozrywkę dla siebie. Spróbowaliśmy swoich sił, jako łucznicy broniący swojego zamku w wirtualnej rzeczywistości lub jako szpiedzy w laserowym labiryncie. Znaleźliśmy się w całkowicie lustrzanym pokoju z wielokolorowymi światłami, które tworzą efekt nieskończoności. Format filmów 7D i 3D pozwolił Nam w pełni zanurzyć się w fabułę filmu i zająć miejsce głównego bohatera. Muzeum Żywych Motyli pozwoliło nam na dotykową komunikację ze zwierzętami.

Niestety wszystko, co dobre, kiedyś się kończy. Z żalem żegnaliśmy Kraków, który odcisnął w naszych sercach swój ślad. Wszyscy uczestnicy zgodnie oświadczyli, że odwiedzą go ponownie. Wycieczka dostarczyła nam nie tylko wszechstronnej wiedzy, ale przede wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń. Z nostalgią wspominamy przeżyte przez nas przygody w magicznym Krakowie i jego okolicach, do których zawsze pragnie się wracać. Wszystkie założone punkty programu wycieczki zostały zrealizowane.

Warto nadmienić, iż wyjazd został zrealizowany dzięki dofinansowaniu z Gminnej Komisji Przeciwdziałania Problemów Alkoholowych w Radomyślu nad Sanem oraz Funduszu prof. Kazimierza Kuczmana, dla uczniów szkół z terenu gminy do wycieczek mających w programie zwiedzanie Wawelu, z którym profesor był związany przez całe życie zawodowe i gdzie mieszkał do śmierci.

Autor: Małgorzata Rutkowska