Akademia z okazji 232 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

5 maja odbyła się uroczysta akademia z okazji 232 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Klasa IV przygotowała montaż słowno- muzyczny, aby przypomnieć uczniom naszej szkoły o tym ważnym historycznym wydarzeniu.

Akademię rozpoczęło uroczyste odśpiewanie hymnu państwowego. Następnie występujący przybliżyli fakty historyczne związane z uchwaleniem Konstytucji 3 Maja w 1791 roku. Był to pierwszy tego typu dokument w Europie, a drugi na świecie. Konstytucja określała ustrój państwa oraz prawa i obowiązki obywateli. Dawała Polakom nadzieję na wyjście z upadku oraz odbudowanie niezależności państwowej.

Wiersze o Konstytucji i miłości do ojczyzny przeplatane były między innymi odśpiewaniem przez uczniów klasy IV "Mazurka 3 Maja", czyli tradycyjnej Majowej Jutrzenki oraz występami najmłodszych artystów: Muchomorki zatańczyły do Krakowiaczka, zaśpiewała Ania Pawłowska, Sówki zatańczyły polkę, Biedronki zatańczyły do utworu "Kocham Wolność". Nie zabrakło też tradycyjnego polskiego tańca- poloneza, który wykonała dla nas Zerówka. Na uwagę zasługuje też występ dwóch utalentowanych uczennic z klasy II - Emilki Gębali i Poli Cygan, które wystąpiły dla nas w piosenkach: "Tu wszędzie jest moja ojczyzna" oraz "Nauczmy się na pamięć tego kraju", dostarczając nam wielu wzruszeń.

Wszystkim artystom gratulujemy!

Serdecznie dziękuję wychowawczyniom przedszkola za przygotowanie najmłodszych artystów!

Autor: Agnieszka Rycerz