Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile 2023

Uczniowie kl. IV- VIII Szkoły Podstawowej w Radomyślu nad Sanem włączyli się w jedenastą edycję akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile upamiętniającej 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.

Losy ludności cywilnej były motywem przewodnim tegorocznej akcji Żonkile. Sytuacja cywilów przebywających w czasie powstania w getcie warszawskim stała się jednym z istotniejszych tematów, które poruszyliśmy na lekcjach historii. Również akcję Żonkile dedykowaliśmy cywilom – około 50 tysiącom kobiet, mężczyzn i dzieci przebywających w kryjówkach na strychach domów i podziemnych bunkrach w trakcie walk, a także w gruzach getta po upadku powstania. Przez wiele tygodni pozostawali nieuchwytni dla niemieckich żołnierzy, a ich opór był tak samo ważny, jak opór tych, którzy walczyli z bronią w ręku. Pakiet materiałów edukacyjnych udostępnionych przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN dla każdej grupy wiekowej dzieci i młodzieży, w tym opowiadania dla najmłodszych oraz film animowany "Zdążyć przed Panem Bogiem" był punktem wyjścia nie tylko do tego, by uczcić pamięć o osobach, które poniosły śmierć w getcie warszawskim, ale także posłuchać opowieści ocalonych. Nasze zajęcia pozwoliły również przyjrzeć się krytycznie historii, a wreszcie – spojrzeć na współczesność i w przyszłość. Nie bądźmy obojętni: "bo jeżeli nie, to się nawet nie obejrzymy, jak na nas, jak na naszych potomków, «jakieś Auschwitz» nagle spadnie z nieba".

Autor: Małgorzata Rutkowska