ODPOWIEDZIALNOŚĆ PRAWNA NIELETNICH – SPOTKANIE Z POLICJANTEM

Dnia 18 października 2021r. przedstawiciel Komendy Powiatowej Policji w Stalowej Woli asp. szt. Robert Kotwica  przeprowadził pogadankę profilaktyczną na temat odpowiedzialności karnej nieletnich.   W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas VI-VIII.

Podczas spotkania funkcjonariusz policji przedstawił zagadnienia związane z odpowiedzialnością nieletnich za popełniane czyny karalne i za zachowania niezgodne z przyjętymi normami społecznymi. Na początek wyjaśnił, że osoba nieletnia to osoba, która ukończyła 13 lat, ale nie ukończyła 17 roku życia. Czyn karalny z kolei to czyn zabroniony ustawą popełniony przez osobę nieletnią, m.in. posiadanie w miejscu publicznym niebezpiecznych  przedmiotów, zakłócanie spokoju, porządku publicznego przez osobę nieletnią. Policjant także uświadamiał młodzież o grożących im niebezpieczeństwach związanych z paleniem papierosów, piciem alkoholu, przemocą w rodzinie.

Sporo czasu pan policjant poświęcił zagrożeniom płynących z sieci: cyberprzemocy, stalkingu, hejtowaniu.  Zwrócił uwagę na rozważne zamieszczanie wszelkich informacji czy fotografii na portalach społecznościowych.

Uczniowie wykazali spore zainteresowanie poruszanymi zagadnieniami, zadawali pytania.

Spodziewamy się, że uczestnictwo w tego typu zajęciach przyczyni się do wzrostu świadomości i odpowiedzialności naszych uczniów za swoje zachowanie i nauczy bezpiecznego korzystania z Internetu.

Autor: N. Woźnica, P. Stępień- Swara