Dzień Bezpiecznego Internetu

DBI obchodzony jest każdego roku w lutym. Tegoroczna edycja organizowana była pod hasłem „Razem dla lepszego internetu!”. Podczas obchodów DBI 2021 organizatorzy zachęcali do wspólnego działania,aby internet był bezpieczniejszym i lepszym miejscem dla wszystkich, a w szczególności dla dzieci i młodzieży.

Centralnym punktem obchodów była konferencja, adresowana do przedstawicieli sektora edukacyjnego, organizacji pozarządowych oraz praktyków pracujących z dziećmi. Ze względu na trwającą epidemię, tegoroczna konferencja z okazji odbyła się online (link do konferencji na dole artykułu). Nasza szkoła również przyłączyła się do tej akcji.  Podczas godziny wychowawczej uczniowie klasy III zostali zapoznani z zagrożeniami oraz zasadami bezpiecznego korzystania z Internetu.  Uczniowie klas VI-VIII uczestniczyli w zajęciach dotyczących zjawiska „hejtu” w sieci.  Hejtowanie, czyli obrażanie, znieważanie czy wyzywanie innych osób w siec. Obraźliwe komentarze i filmy, przerobione zdjęcia, tzw. memy, gry promujące nienawiść – to tylko kilka przykładów treści, których odbiorcami – jako ofiary i świadkowie – i twórcami bywają młodzi ludzie. Adresaci takich zachowań nie zawsze potrafią sobie poradzić z emocjami, które się wówczas pojawiają: poczucie odrzucenia i samotności, smutek, samokrytyka czy bezradność. Będąc świadkiem, nieraz nieświadomie zwiększają poczucie krzywdy ofiary, klikając „Lubię to!” czy udostępniając obraźliwe treści. Sprawcy zaś często nie zdają sobie sprawy z motywów swoich działań – obrażają innych z zazdrości, niskiego poczucia wartości, w poszukiwaniu internetowej „sławy”,chęci zaimponowania rówieśnikom, a wreszcie – nudy. W poczuciu złudnej anonimowości, jaką daje internet, i nie widząc reakcji ofiary, pozwalają sobie na wiele więcej niż w realnym świecie. Celem zajęć było m.in. poszerzenie świadomości wokół zjawiska hejtowania, zaprezentowanie sposobów reagowania na tego typu treści, poszukiwanie alternatywnych sposobów wyrażania swojej opinii. Podczas zajęć uczniowie obejrzeli  film edukacyjny kampanii Add Friend przygotowany przez firmę Disney Polska wraz z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę.

Link do konferencji z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu 2021

Link do filmu edukacyjnego „Zamiast Hejtu”

Autor: Paulina Stępień-Swara