16 Listopada Dzień TOLERANCJI

"Cóż to za smutna epoka, w której łatwiej rozbić atom, niż zniweczyć uprzedzenie" Albert Einstein

Data 16 listopada w przypadku tego święta nie jest przypadkowa. Tego dnia 1995 r. państwa członkowskie UNESCO przyjęły Deklarację na Temat Zasad Tolerancji. Dokument został przyjęty po zakończeniu Międzynarodowego Roku Tolerancji ustanowionego przez Zgromadzenie w 1993 r. z inicjatywy generalnej UNESCO.

 

Czym jest tolerancja? W Deklaracji Zasad Tolerancji określono to w następujący sposób:

„Tolerancja to szacunek, akceptacja i uznanie bogactwa różnorodności kultur na świecie, naszych form wyrazu i sposobów na bycie człowiekiem. Sprzyja jej wiedza, otwartość, komunikowanie się oraz wolność słowa, sumienia i wiary. Tolerancja jest harmonią w różnorodności. To nie tylko moralny obowiązek ale także prawny i polityczny warunek. Tolerancja – wartość, która czyni możliwym pokój – przyczynia się do zastąpienia kultury wojny kulturą pokoju.”

Cele Dnia Tolerancji:

  • uwrażliwienie społeczeństwa na wszelkiego rodzaju przejawy nietolerancji i dyskryminacji;
  • przypomnienie, że każdy człowiek zasługuje na szacunek i akceptację, bez względu na pochodzenie, kulturę, religię;
  • kształtowanie postawy tolerancji szczególnie wśród dzieci i młodzieży szkolnej;
  • odszukanie głębszych przyczyn nietolerancji;
  • zmobilizowanie opinii publicznej w temacie tolerancji i informowania o niebezpieczeństwach związanych z objawami nietolerancji;
  • wypracowanie praktycznych wskazówek dla rządów, naukowców i instytucji publicznych, w celu umożliwienia im znalezienia rozwiązań.

Międzynarodowy Dzień Tolerancji to przede  wszystkim święto SZACUNKU i uznanie bogactwa innych kultur na świecie.  Szacunek powiniem przejawiać się również na co dzień w naszym podejściu do poglądów, opinii drugiego  człowieka, a także otwarcie na cudze myśli i filozofię, ciekawość i nie odrzucanie nieznanego.

Pamiętajmy, że tolerancja to postawa społeczna i osobista odznaczająca się poszanowaniem poglądów, zachowań i cech innych ludzi, a także ich samych. Tego dnia warto zastanowić się nad własną postawą w odniesieniu do ludzi, z którymi współżyjemy. Jak traktujemy ludzi o odmiennych poglądach, o innym sposobie ubierania, słuchania innej muzyki niż my sami słuchamy, itd. Życzę nam wszystkim, aby tolerancja, szacunek i otwartość na drugiego człowieka na stałe wpisały się w nasz kanon codziennego zachowania.

P.S. Jeśli czujesz się dyskryminowany lub doświadczasz aktów agresji lub przemocy napisz do mnie. Razem łatwiej zmierzyć się z problemem. Twój pedagog Paulina Stępień- Swara :)

 

Autor: Paulina Stępień - Swara