JAK PRZETRWAĆ KWARANTANNĘ I NIE ZWARIOWAĆ? :)

Aktualnie w "dobie" koronawirusa mierzymy się z wyzwaniem konieczności stałego bycia z bliskimi- wywołanego przez kwarantannę. Jedni się zjednoczą, u innych wywoła to napięcie. Szczególnie, że przebywamy ze sobą więcej czasu niż w "normalnych" warunkach, kiedy każdy z domowników ma jakieś swoje obowiązki: szkoła, praca, pasja, itp. Wtedy każdy ma przestrzeń do tego, aby od siebie odpocząć i chętnie wrócić do domu.  To trudne doświadczenie dla wszystkich. Do strachu przed zakażaniem dochodzi strach przed kłopotami finansowymi, utratą pracy, sytuacją firm. Kwarantanna społeczna, brak bliskich kontaktów, odseparowanie fizyczne od przyjaciół, współpracowników w pracy, często od rodziców-seniorów, babć, dziadków, do tego konieczna zmiana przyzwyczajeń i codziennych rytuałów – to wszystko jest bardzo trudne.

Dlatego ważne jest w czasie kwarantanny, aby zadbać o komfort wszystkich domowników i minimalizować ryzyko powstawania mikro konfliktów. Dobrą strategią jest, aby mieć co robić, czym się zająć, z kim porozmawiać. Warto zastosować kilka zasad dla zachowania zdrowej atmosfery rodzinnej:

-warto spędzać konstruktywnie i produktywnie wspólny czas;
-należy zadbać o to, aby każdy miał choć chwilę czasu w samotności, na realizację własnych potrzeb, aby miał przestrzeń do wytchnienia i odreagowania skumulowanych emocji;
- można na czas kwarantanny ustalić dodatkowe zasady, które obowiązują wszystkich domowników, aby eliminować sytuację konfliktowe i komunikować swoje potrzeby/ oczekiwania;
- pomocnym może okazać się plan dnia dla całej rodziny, ale  i dla każdego członka rodziny indywidualnie (dzieciom warto pomóc sformułować, najlepiej w sposób graficzny taki plan). Polecam przeczytać cenny artykuł o tym jak poradzić sobie z wydłużonym czasem izolacji, w którym napisane jest, że nasza "kondycja psychiczna" w dużej mierze zależy od naszego podejścia.

Dlatego: czytajmy, oglądajmy filmy/seriale, sprzątajmy (zachęcajmy dzieci i młodzież do tego), nadrabiajmy zaległości telefoniczne/ kulturalne podtrzymujmy kontakty on-line na skype itp. grajmy w gry planszowe, grajmy w "państwa, miasta" realizujmy się artystycznie (muzycznie, plastycznie) uczmy się języków, ćwiczmy w domu. Jest wiele możliwości, aby konstruktywnie spędzić ten czas.

W linku poniżej są zamieszczone bardzo fajne pomysły na zabawę dla młodszych dzieci, nie wymagające zabawek :)

P.S. Przypominam, że jestem do Państwa dyspozycji w razie "W" :)

Pozdrawiam wszystkich i życzę ZDROWIA!

Autor: Paulina Stępień-Swara