MY I LOP

Kilka lat temu nasza szkoła (dzięki znacznemu zaangażowaniu Pani Ilony Pietruszka) nawiązała współpracę z Oddziałem Ligi Ochrony Przyrody w Tarnobrzegu, które poprzez swoich edukatorów prowadziło dla naszych uczniów cykl zajęć i warsztatów ekologicznych.

Mimo, że GCEE w Radomyślu nad Sanem przestało istnieć, uczniowie, którzy już „złapali bakcyla” proekologicznego, w dalszym ciągu dopytywali o tego typu działania. Wychodząc naprzeciw tym postulatom, w roku szkolnym 2019/2020, na nowo podjęliśmy współpracę z LOP-em.

(Wpisy o naszych wspólnych wcześniejszych przedsięwzięciach  znaleźć można na stronie internetowej naszej szkoły ).

Krótka historia LOP w Tarnobrzegu

Liga Ochrony Przyrody jest najstarszą pozarządową organizacją, której głównym zadaniem jest ochrona przyrody i edukacja ekologiczna. W roku 1927 liga w Polsce została powołana do życia, natomiast ZOLOP w Tarnobrzegu utworzono w 1977r. Na chwilę obecną liga z siedzibą w Tarnobrzegu działa na obszarze byłego województwa tarnobrzeskiego, gdzie zrzesza ponad 100 szkół oraz współpracuje z licznymi organizacjami i firmami, którym ochrona środowiska nie jest obca. Główne zadania to szeroko pojęta edukacja ekologiczna prowadzona poprzez szereg konkursów plastycznych, muzycznych, fotograficznych, radiowych oraz olimpiad na szczeblu wojewódzkim bądź krajowym. Liga organizuje również różne szkolenia o tematyce środowiskowej a dla zainteresowanych grup organizowane są zajęcia terenowe w Lasach Janowskich i Puszczy Sandomierskiej. Wiele interwencji wpływających do biura LOP najczęściej dotyczą wycinki drzew lub rannych ptaków.  Żadne zgłoszenie nie pozostaje bez odpowiedzi. (źródło: LOP Tarnobrzeg )

Celem Ligi jest:

1. Kształtowanie wrażliwości człowieka, a szczególnie młodzieży na bogactwo i piękno przyrody, budzenie jej umiłowania, szerzenie zrozumienia istoty, znaczenia i celów ochrony przyrody stanowiącej część ochrony środowiska;
2. Zabieganie o zapewnienie bezpieczeństwa ekologicznego współczesnemu i przyszłym pokoleniom;
3. Zabieganie o właściwe użytkowanie oraz świadome odtwarzanie, jak też pomnażanie zasobów przyrody żywej, nieożywionej i krajobrazu jako dobra ogólnonarodowego;
4. Zabieganie o ochronę i odnawianie zasobów środowiska przyrodniczego, a w szczególności:

• utrzymanie procesów ekologicznych i stabilności ekosystemów,
  • zachowanie różnorodności biologicznej,
  • zachowanie dziedzictwa geologicznego i paleontologicznego,
  • zapewnienie ciągłości istnienia gatunków roślin, grzybów i zwierząt wraz z ich siedliskami poprzez ich utrzymanie lub przywracanie do właściwego stanu,
  • ochronę terenów zieleni w miastach i wsiach, w szczególności ochronę drzew i krzewów,
  • utrzymanie lub przywrócenie do właściwego stanu siedlisk przyrodniczych oraz gatunków,
  • ochronę krajobrazu i innych składników środowiska przyrodniczego.

5. Inicjowanie i podejmowanie społecznych przedsięwzięć, pełnienie roli organizatorskiej w społecznym ruchu na rzecz ochrony przyrody uwzględniającym zasady zrównoważonego rozwoju;
6. Kształtowanie opinii publicznej w duchu troski o ochronę przyrody;
7. Upowszechnienie wiedzy o przyrodzie i jej ochronie oraz kształtowanie kultury i etyki ekologicznej. ( źródło: LOP Tarnobrzeg )

Członkami tej organizacji  ( z naszej szkoły )  są uczniowie  klas:

Klasa 1 – 17 uczniów

Klasa 2 -  20 uczniów

Klasa 4 -  9 uczniów

Klasa 5 – 11 uczniów

Mamy nadzieję, że ta współpraca  będzie dla nas bardzo korzystna i długotrwała. Dzięki specjalistom wzbogacimy naszą wiedzę na temat funkcjonowania różnych  ekosystemów przyrodniczych, przebiegu i zależności procesów ekologicznych, miło spędzimy czas podczas wycieczek plenerowych i rozwiniemy swoje zainteresowania artystyczne.

Czego chcieć więcej?

Zachęcamy innych do wstąpienia w szeregi tej organizacji i podjęcia odpowiedzialności za Matkę Naturę.

Autor: Anna Śpiewak